• Strona główna        • O firmie       • Skontaktuj się nami
Instrukcja pakowania
Zasady ogólne

Paczka powinna być zapakowana w karton lub opakowanie, które pozwoli na bezpieczne przemieszczenie z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia.

Paczka powinna być czysta od starych naklejek lub kodów kreskowych co może spowodować opóźnienia w dostarczeniu przesyłki. Aby zapewnić płynny proces obsługi przesyłek, etykiety adresowe należy umieścić na stronie paczki o największej powierzchni.

Nie należy związywać i grupować paczek, każda paczkę należy wysyłać oddzielnie. Zgrupowane kartony mogą ulec rozdzieleniu podczas transportu, a nie oklejone paczki będą trudne do zidentyfikowania.

Wolne przestrzenie wewnątrz kartonu powinny być wypełnione, tak aby zawartość opakowania nie mogła się przemieszczać. Wypełnienie należy dobrać w zależności od rodzaju przewożonych towarów.

a. Uproszczony przykład obliczania paczki sortowanej
Jakikolwiek najdłuższy bok paczki nie może być większy niż 2,70 m ( 108 cali ) a obwód podstawy paczki + najdłuższy bok nie może być większy niż 419 cm m oraz max. wagę do 32kg

Przykład wagi gabarytowej paczki:
60cm x 45cm x 55cm : 5000 = 30kg

Przykład obliczania obwodu paczki:
2x45cm + 2x55cm + 60cm = 260cm


b. Uproszczony przykład obliczania paczki niesortowanej

Jakikolwiek najdłuższy bok paczki sortowanej nie może być większy niż 2,70 m ( 108 cali ) a obwód podstawy paczki + najdłuższy bok nie może być większy niż 419cm m ( 130 cali ) oraz max. wagę do 70 kg


Dokładne wskazówki co do pakowania wysyłanych przedmiotów klikając znajdziesz tutaj


Możesz zapewnić bezpieczne i punktualne dostarczenie paczki, korzystając z wytycznych  i procedur dobrego pakowania ustalonych w wyniku badań przeprowadzonych przez UPS.

 • * Użyj sztywnego pudełka z nienaruszonymi klapami.
 • * Usuń z pudełka wszelkie etykiety, oznaczenia materiałów niebezpiecznych i inne oznaczenia wysyłki, które nie mają już zastosowania
 • * Zawiń każdy przedmiot osobno
 • * Użyj odpowiedniego materiału amortyzującego
 • * Użyj mocnej taśmy przeznaczonej do przesyłek
 • * Nie używaj sznurka ani papierowych owinięć
 • * Użyj pojedynczej etykiety adresowej z wyraźnym adresem dostawy i adresem zwrotnym
 • * Umieść kopię etykiety adresowej wewnątrz przesyłki

Wytyczne w zakresie pakowania

Wskazówki dotyczące towaru, w tym:

Artykuły dekoracyjne delikatne

Wskazówki co do wewnętrznej amortyzacji

Zalecana amortyzacja:

Folia pęcherzykowa z małymi pęcherzykami

Folia pęcherzykowa z małymi pęcherzykami to materiał opakowaniowy składający się z pęcherzyków powietrza o grubości wynoszącej 1/4 cala (0,64 cm) zamkniętych między dwoma arkuszami folii podczas jej zgrzewania. Dzięki procesowi zgrzewania zamknięte powietrze zapewnia amortyzację w przypadku uderzenia.

Folia pęcherzykowa z małymi pęcherzykami chroni powierzchnię i zapobiega powstawaniu zadrapań. Zapewnia również dobrą amortyzację lekkim przedmiotom i można ją owinąć wokół niemal każdego produktu niezależnie od kształtu i rozmiaru.

W przypadku stosowania folii pęcherzykowej z małymi pęcherzykami użyj kilku warstw w celu zapewnienia amortyzacji całego produktu oraz zwróć szczególną uwagę na zabezpieczenie rogów i krawędzi. W przypadku pakowania wielu przedmiotów każdy z nich zawiń osobno. Przedmioty kruche należy oddzielić od siebie oraz od rogów, boków, wieczka i dna pudełka.

Każdy przedmiot powinien zostać otoczony warstwą o grubości co najmniej dwóch cali (5,08 cm) i umieszczony w odległości dwóch cali (5,08 cm) od ścianek pudełka. To zapobiega uderzaniu produktu o produkt oraz chroni zawartość przed uderzeniami i wibracjami, które mogą przenosić się z zewnętrznej części pudełka na zawartość. Użyj wystarczająco dużo warstw, aby zapewnić, że zawartość nie będzie się przesuwać podczas wstrząsów pudełka.

Alternatywna amortyzacja:

Papier pakowy

Brązowy papier pakowy to ciężki materiał przeznaczony do stosowania w opakowaniach.

Użyj papieru pakowego o wadze podstawowej wynoszącej co najmniej 60 funtów lub odpowiednika o takiej wadze podstawowej z kraju innego niż USA, aby mieć pewność, że jest on wystarczająco gruby i zapewnia ochronę. Papier gazetowy nie jest zalecanym materiałem opakowaniowym.

W przypadku użycia papieru pakowego należy ściśle ubić papier oraz umieścić go wokół zawartości i między jej elementami.

Każdy przedmiot powinien zostać otoczony warstwą papieru pakowego o grubości co najmniej dwóch cali (5,08 cm) i umieszczony w odległości dwóch cali (5,08 cm) od ścianek pudełka. To zapobiega uderzaniu produktu o produkt oraz chroni zawartość przed uderzeniami i wibracjami, które mogą przenosić się z zewnętrznej części pudełka na zawartość. Użyj wystarczającej ilości papieru pakowego, aby zawartość nie mogła się przesuwać podczas potrząsania pudełkiem.

Alternatywna amortyzacja:

Luźny wypełniacz

Luźne wypełniacze są stosowane do wypełniania pustych przestrzeni w paczkach zawierających lekkie, niekruche przedmioty. Przykładem luźnego wypełniacza są kawałki styropianu.

Użyj wystarczającej ilości luźnego wypełniacza, aby mieć pewność, że zawartość nie będzie się przesuwać podczas wstrząsów pudełka. Przepełnij nieznacznie pudełko, ponieważ materiał ułoży się w trakcie wysyłki. Umieść również płaskie fragmenty falistej tektury między zawartością a luźnym wypełniaczem, aby zapobiec jego przemieszczaniu się.

Dodatkowe zalecenia: W przypadku kruchych przedmiotów każdy z nich należy osobno zapakować w wiele warstw arkuszy ochronnych (w folię pęcherzykową z małymi lub dużymi pęcherzykami bądź w arkusze pianki) i umieścić w zalecanym pojemniku wysyłkowym. Przedmioty kruche należy odpowiednio oddzielić od siebie oraz od rogów, boków, wieczka i dna pudełka.

Każdy przedmiot powinien zostać otoczony materiałem o grubości co najmniej dwóch cali (5,08 cm) i umieszczony w odległości co najmniej dwóch cali (5,08 cm) od ścianek pudełka. To zapobiega uderzaniu produktu o produkt oraz chroni zawartość przed uderzeniami i wibracjami, które mogą przenosić się z zewnętrznej części pudełka na zawartość.

Nie zaleca się stosowania luźnych wypełniaczy w przypadku płaskich, wąskich lub gęsto upakowanych produktów, ponieważ mogą one podnosić się i opadać w cyklu dystrybucyjnym. Jeśli produkt zbyt często podnosi się i opada w opakowaniu, istnieje prawdopodobieństwo, że ulegnie uszkodzeniu. 

Luźne wypełniacze, takie jak kawałki styropianu, powodują tworzenie się ładunków elektrostatycznych, które mogą uszkodzić produkty elektroniczne. W przypadku produktów elektronicznych należy użyć wypełniaczy antystatycznych. Do owinięcia przedmiotu należy użyć plastikowej torby, folii pęcherzykowej lub innego materiału, aby kawałki wypełniacza nie dostały się do miejsc, w których mogą spowodować uszkodzenie towaru. 

Zalecana amortyzacja:

Pianka wypełniająca

Wkładki z pianki ochronnej lub wypełniającej są tworzone z substancji chemicznej, która rozszerza się i tworzy warstwę ochronną wokół zawartości.

Wkładki z pianki ochronnej lub wypełniającej tworzą warstwę wokół każdego produktu. Ten materiał amortyzujący dobrze nadaje się do wspierania rogów i ochrony krawędzi przedmiotów.

Dla uzyskania maksymalnej efektywności wkładka z pianki ochronnej lub wypełniającej musi być równo rozłożona wokół przedmiotów, aby mogła zapewnić ich ochronę. Materiał jest oferowany w wersjach o różnej gęstości, dlatego należy wybrać najbardziej odpowiednią piankę, spełniającą wymagania związane z produktem. Dostępne są wersje od pianek wypełniających o niskiej gęstości, przeznaczonych dla lekkich przedmiotów, aż po pianki zapewniające bardzo dobrą amortyzację.

Wysyłając cztery wykonane z tworzywa sztucznego pojemniki o pojemności 1 galona (3,7 litra), lub dwanaście o pojemności kwarty (0,94 litra), każdy należy rozdzielić wewnątrz pojemnika zbiorczego z tektury falistej.

W tym celu należy użyć przekładek z tektury falistej, tworząc osobną przegródkę dla każdego z nich.

Pakowanie przedmiotów o nieregularnym kształcie

Pudełka powiązane

Pakowanie

Związać ze sobą można tylko pudełka tej samej wielkości.

Należy przynajmniej czterokrotnie obwiązać pudełka taśmą - po dwa razy w każdym kierunku.

Po związaniu pudełek należy się upewnić, że wytrzymałość wszystkich pudełek jest wystarczająca, aby utrzymać całkowitą wagę związanego pakunku. Jeśli dwa pudełka, z których każde waży 40 funtów (18,1 kg), są związane w paczkę o wadze 80 funtów (36,3 kg), minimalna wytrzymałość każdego pudełek musi wynosić 80 funtów (36,3 kg).

Etykietowanie

Na każdym pudełku należy umieścić informacje adresowe.

 Tkaniny i tapety

Pakowanie

Towary zwinięte w rulon należy dla większego bezpieczeństwa umieścić w pudełkach z tektury falistej.

Jeśli tkaniny lub tapety są przesyłane w worku, należy użyć worków o grubości co najmniej sześciu milimetrów.

Należy się upewnić, że worek jest mocno zawinięty na rulonie i oklejony taśmą w celu zmniejszenia ryzyka rozdarcia.

Etykietowanie

Należy mocno przykleić etykietę adresową na najbardziej płaskiej powierzchni wysyłanego elementu.

Na wierzchu całej etykiety należy nakleić przezroczystą taśmę.

Nie należy używać "ruchomych etykiet" (etykiet zwisających z wysyłanego elementu).

Kopię etykiety adresowej należy włożyć do środka rulonu lub między górne warstwy materiału.

Opony

Pakowanie

Szeroki pas taśmy samoprzylepnej należy przykleić przez środek opony, a następnie owinąć całą oponę w taki sposób, aby taśma przykleiła się do siebie.

Etykietowanie

Wypełnioną etykietę adresową należy przymocować do warstwy taśmy na bieżniku.

Etykietę należy zakleić przezroczystą taśmą.

Elementy metalowe i inne przedmioty o nieregularnych kształtach

Pakowanie

Należy okleić tekturą falistą wszystkie ostre lub odstające krawędzie w celu ochrony.

W razie potrzeby można przykryć inne powierzchnie przedmiotu.

Etykietowanie

Należy mocno przykleić etykietę adresową na najbardziej płaskiej powierzchni wysyłanego elementu.

Na wierzchu całej etykiety należy nakleić przezroczystą taśmę.

Nie należy używać "ruchomych etykiet" (etykiet zwisających z wysyłanego elementu).

Alternatywna amortyzacja:

Podwójne pudełko

Podwójne lub nadmiarowe opakowanie to skuteczna metoda ochrony kruchych przedmiotów, gdy paczka nie nadaje się do wysyłki za pomocą usług przewoźników, takich jak firma UPS, którzy stosują ręczne i automatyczne systemy dystrybucji.

Upewnij się, że oryginalne opakowanie jest nienaruszone i w dobrym stanie. Popękane lub połamane elementy z pianki należy wymienić lub naprawić. Upewnij się, że przedmiot nie może poruszać się wewnątrz oryginalnego opakowania.

Wybierz nowy pojemnik wysyłkowy o zalecanej wytrzymałości, którego każdy wymiar jest dłuższy o co najmniej sześć cali (15,24 cm) od odpowiedniego wymiaru oryginalnego pudełka. Przykryj dno nowego pojemnika wysyłkowego za pomocą warstwy luźnego wypełniacza (w przypadku towarów o maksymalnej wadze wynoszącej 10 funtów/4,54 kg), folii pęcherzykowej (w przypadku towarów o maksymalnej wadze wynoszącej 50 funtów/22,68 kg), pianki ochronnej, wkładek z pianki polietylenowej lub innego materiału ochronnego o grubości od dwóch do trzech cali (od 5,08 cm do 7,62 cm).

Umieść oryginalne pudełko producenta na materiale amortyzującym w środku pojemnika wysyłkowego i umieść materiał amortyzujący wokół pozostałych pięciu stron opakowania. Zamknij szczelnie klapy pudełka przy użyciu zalecanej metody i materiału.

Alternatywna amortyzacja:

Pianka miękka

Pianka miękka stanowi materiał amortyzujący, taki jak polietylen (PE), poliuretan (PU) i polipropylen (PP), o właściwościach zapewniających amortyzację przy wielokrotnych uderzeniach.

Pianki te chronią kruche przedmioty przed skutkami wstrząsów i uderzeń podczas obsługi paczek w normalnych warunkach oraz zachowują ten poziom ochrony w trakcie całego procesu dystrybucji.

Pianki zostały specjalnie zaprojektowane oraz wstępnie przystosowane do wymiarów i wagi produktu.

Wskazówki co do umieszczania produktu

 • Oddziel produkty od siebie za pomocą zalecanego materiału o grubości co najmniej 2 cali (5,08 cm).
 • Oddziel produkty od ścianek pojemnika za pomocą zalecanego materiału o grubości co najmniej 2 cali (5,08 cm).

Zabezpiecz paczkę wewnątrz

Jest ważne , aby zapewnić odpowiednią amortyzację zawartości paczki.

Upewnij się, że każdy przedmiot jest zawinięty osobno. Artykuły kruche należy oddzielić od siebie oraz od rogów, boków, wieczka i dna pudełka.

Każdy przedmiot powinien być otoczony materiałem amortyzującym o grubości przynajmniej dwóch cali (5,08 cm) i umieszczonym w odległości przynajmniej dwóch cali (5,08 cm) od ścianek pudełka. Zapobiega to uderzaniu produktu o produkt oraz chroni zawartość przed uderzeniami i wibracjami, które mogą przenosić się z zewnętrznej części pudełka na zawartość.

Aby odpowiednio chronić swoją wysyłkę, użyj odpowiedniego materiału amortyzującego oraz mocnego pojemnika zewnętrznego. Upewnij się, że używasz wystarczająco dużo materiału amortyzującego i zawartość nie przesuwa się podczas potrząsania pojemnikiem.

Do nieodpowiednich materiałów amortyzujących należą np. koce, ręczniki, gazety, odzież i poduszki. Do zamortyzowania i ochrony swojej przesyłki użyj materiałów wymienionych poniżej:

Folii pęcherzykowej (z małymi i dużymi pęcherzykami)

 • Zaprojektowanej do ochrony i amortyzacji lekkich przedmiotów
 • Używanej w przypadku kilkukrotnego owinięcia i wielu warstw, w celu zapewnienia pełnej ochrony przedmiotu, szczególnie w rogach i na krawędziach

Opakowania nadmuchiwanego (poduszki powietrznej)

 • Używanego głównie jako materiał wypełniający do przedmiotów lekkich
 • Niezalecane do przedmiotów o ostrych rogach i krawędziach
 • Skrajnie wysokie lub niskie temperatury mogą wpłynąć negatywnie na możliwość zapewnienia odpowiedniej ochrony produktów przez poduszki powietrzne.

Kawałki styropianu (wypełnienie typu loose fill)

 • Używane głównie jako materiał wypełniający w przypadku lekkich przedmiotów
 • Całkowicie wypełnij pudełko kawałkami styropianu, delikatnie zamknij klapy i dokładnie uszczelnij
 • Nie używaj w przypadku cienkich lub wąskich produktów, które mogą przesunąć się w kierunku krawędzi lub ku dołowi kartonu podczas transportu
 • Zważywszy na to, że kawałki styropianu mają tendencję do przesuwania się i osiadania, zaleca się użycie materiału amortyzującego o grubości przynajmniej dwóch cali (5,08 cm) wokół zawartości
 • Zaleca się zastosowanie płaskich elementów z falistej płyty pilśniowej do oddzielania zawartości i styropianu w celu ochrony przed przemieszczaniem pomiędzy kawałkami styropianu.
 • Kawałki styropianu wytwarzają elektryczność statyczną i mogą uszkodzić urządzenia elektroniczne. W przypadku produktów elektronicznych należy użyć wypełniaczy antystatycznych. Do owinięcia przedmiotu należy użyć plastikowej torby, folii pęcherzykowej lub innego materiału, aby kawałki wypełniacza nie dostały się do miejsc, w których mogą spowodować uszkodzenie towaru.

Dostosowane pojemniki z pianki

 • Materiałami mogą być: styropian, polietylen, polipropylen lub kopolimery
 • Pojemniki powinny być dostosowane do określonych produktów

Pianka ochronna/Pianka wypełniająca

 • Pianka   wpuszczona do pudełka lub paczek, która się rozszerza i tworzy ochronną warstwę wokół zawartości
 • Musi być prawidłowo użyta i równomiernie rozmieszczona wokół zawartości
 • Ponieważ ten materiał jest oferowany w wersjach o różnej gęstości, należy wybrać najbardziej odpowiednią piankę, spełniającą wymagania związane z produktem.

Faliste wyściółki i wkładki

 • Można je dodać do paczki w celu zwiększenia wytrzymałości i ułatwienia obsługi paczki

Pognieciony papier pakowy

 • Używany głównie jako materiał do wypełniania próżni w przypadku przedmiotów o wadze lekkiej lub średniej, które nie należą do przedmiotów kruchych i są odpowiednie do takich materiałów opakowaniowych
 • Musi być dobrze pognieciony
 • Włóż przynajmniej dwa cale (5,08 cm) papieru pomiędzy zawartość a pudełko zewnętrzne

Uwaga: Przedmioty kruche - takie jak sprzęt elektroniczny, szkło, wyroby ceramiczne i dzieła sztuki,  wymagają odpowiedniego pakowania, aby wysyłka była bezpieczna. Paczki zawierające takie i podobne przedmioty mogą wymagać dodatkowego materiału amortyzującego i podwójnego (nadmiarowego) pudełka. 

Etap 3. Zamknij swój pojemnik w bezpieczny sposób

Dla bezpieczeństwa przesyłki prawidłowe zamknięcie pojemnika jest tak samo ważne jak  jego prawidłowe zamortyzowanie.

Nie używaj taśmy maskującej, celofanowej, izolacyjnej, sznurka ani papieru do owijania. Zamiast tego użyj mocnej taśmy o szerokości dwóch cali (5,08 cm) lub szerszej, takiej jak te:

Samoprzylepna

 • Najłatwiejsza i najwygodniejsza w użyciu taśma
 • Wielofunkcyjna, gdyż przylega bez wody i przykleja się do różnych powierzchni oraz kształtów.
 • Przyklej trzy paski na górze i na dole pudełka. W przypadku standardowych pojemników składanych, w których klapy łączą się na środku, zaklej wieczko i dno pudełka trzema paskami taśmy, tak aby środkowe i dwa boczne łączenia były uszczelnione. W przypadku pojemników z falistej tektury, w których klapy nachodzą na siebie, zaklej wieczko i dno pudełka trzema paskami taśmy, tak aby trzy boczne łączenia były uszczelnione.
Nylonowa taśma wzmacniana
 • Użyj taśmy o wytrzymałości 60 funtów (27 kg) i szerokości co najmniej 3 cali (7,62 cm) 
 • Przyklej trzy paski na górze i na dole pudełka. W przypadku standardowych pojemników składanych, w których klapy łączą się na środku, zaklej wieczko i dno pudełka trzema paskami taśmy, tak aby środkowe i dwa boczne łączenia były uszczelnione. W przypadku pojemników z tektury falistej, w których klapy nachodzą na siebie, zaklej wieczko i dno pudełka trzema paskami taśmy, tak aby trzy boczne łączenia były uszczelnione.
Wskazówki co do zamknięcia

Zamknij szczelnie klapy pojemnika wysyłkowego przy użyciu sześciu pasków poliestrowej taśmy samoprzylepnej. Użyj mocnej taśmy o szerokości co najmniej dwóch cali (50,8 mm). W przypadku standardowych pojemników składanych, w których klapy łączą się na środku, zaklej wieczko i dno pudełka trzema paskami taśmy, tak aby środkowe i dwa boczne łączenia były uszczelnione. W przypadku pojemników z falistej tektury, w których klapy nachodzą na siebie, zaklej wieczko i dno pudełka trzema paskami taśmy, tak aby trzy boczne łączenia były uszczelnione. Nie używaj taśmy maskującej, celofanowej (biurowej), izolacyjnej, sznurka ani papieru do owijania.

Wskazówki co do umieszczenia etykiety wysyłki

 • Umieść etykietę wysyłki na górze paczki. Aby uniknąć pomyłek, upewnij się, że na paczce widoczny jest tylko jeden adres. Jeśli używasz paska do pakowania, umieść go po tej samej stronie co etykieta adresowa.
 • Unikaj umieszczania etykiety na szwie, zamknięciu lub taśmie uszczelniającej pudełka.
 • Usuń lub wykreśl stare etykiety i znakowanie z używanego pudełka.
 • Umieść kopię etykiety lub inny rodzaj identyfikatora wewnątrz paczki.
 • Uwaga: Jeśli używasz tuby pocztowej, umieść etykietę poziomo, w taki sposób, aby końcówki etykiety były skierowane w kierunku końcówek tuby i aby można było zeskanować kod kreskowy.
 • Zawsze podawaj swój pełny adres zwrotny łącznie z ulicą i kodem pocztowym.
 • Do pełnego adresu z ulicą zawsze dodawaj kod pocztowy odbiorcy.
 • Postaraj się podać adres z ulicą. W przypadku użycia adresu skrytki pocztowej umieść na etykiecie numer telefonu odbiorcy. Pamiętaj, że paczki wysyłane na adres skrzynki pocztowej mogą zostać opóźnione, nie są objęte Gwarancją usługi UPS i wymagają wniesienia opłaty za zmianę adresu. Adresy Poczty Wojskowej (APO) i Poczty Floty (FPO) nie są akceptowane.
 • W przypadku przesyłek międzynarodowych dołącz nazwisko osoby kontaktowej, numer telefonu i kod pocztowy.

Uwaga: Inteligentne etykiety wytwarzane przez systemy wysyłkowe UPS WorldShip®, UPS Internet Shipping, i UPS OnLine Compatible Vendor mają kody kreskowe i kody wyznaczenia trasy pomagające zapewnić dokładne wyznaczenie trasy i natychmiastową dostawę wysyłek. Ponadto korzystanie z inteligentnych etykiet umożliwia użytkownikowi szybki dostęp do informacji na temat monitorowania i doręczenia.

Uwaga: Firma UPS nie zapewnia specjalnej obsługi w przypadku paczek oznaczonych jako "Kruche" (np., strzałki "DO GÓRY" lub oznaczenia "Tą stroną do góry") lub jakichkolwiek podobnych oznaczeń


Rodzaje przesyłek

Waga paczek obliczana jest z gabarytu otrzymanego ze wzoru:

Długość cm x szerokość cm x wysokość cm podzielone przez 5000 = waga gabarytowa lub z wagi rzeczywistej:

Cena obowiązuje zawsze z wagi większej, która wyjdzie z obliczeń.

Waga wysyłanych elementów nie może przekroczyć 70 kg i 419 cm obwodu.

PACZKA sortowana Standard

Przesyłka jest paczką Standard jeżeli waga rzeczywista i wymiarowa elementów nie przekracza 31 kg.
a maksymalny bok przesyłki do 150 cm.
Suma wymiarów najdłuższego boku i obwodu pozostałych nie może przekroczyć 300 cm.

PACZKA niesortowana ponad gabarytowa

Przesyłka niesortowana jest wtedy jeżeli waga rzeczywista lub wymiarowa elementu przekracza 32 kg. Długość powyżej 150 cm lub drugi dłuższy niż 76 cm.
Suma wymiarów najdłuższego boku i obwodu pozostałych nie może przekroczyć 419 cm.

Powyżej 31 kg stosuje się dopłatę za ponad gabaryt.


Paczki przekraczające 70 kg lub o długości przekraczającej 270 cm, lub paczki, w których suma długości i szerokości (2xszerokość) + (2xdługość) przekracza 419 cm nie będą przyjmowane do transportu. Jeśli paczka taka znajdzie się w systemie małych paczek, to naliczona zostanie dodatkowa opłata. (140zł za paczkę)

  biuro@paczki-europa.pl  www.paczki-europa.pl polecamy